Veszprém megyei honlap

OMVK ikon

Vissza a főoldalra

OMVK ikon

Elküldés e-mailben

Belterületi rókacsapdázás Szentgálon

2021. 11. 23. | Az OMVK Veszprém megyei szervezete |

Az elmúlt időszakban több lakossági bejelentés is érkezett az önkormányzathoz, miszerint a lakóházak udvarán, kertekben, illetve a háztáji gazdaságokban róka jár, adta hírül a veol.hu hírportál.

Olyanra is volt példa, hogy az udvaron összerakott tűzifa között, valamint a kaszálatlan, elhanyagolt ingatlanok területén telepedett meg rókacsalád. Az önkormányzat a helyi vadásztársaság segítségét kérte az ügyben, illetve beszereztek néhány élvefogó csapdát, amelyek segítségével már több ragadozót sikerült befogniuk.

Az elmúlt időszakban egy baromfiudvarnyi tyúk, 60 galamb, sőt még páva és kismacska is rókák áldozatává vált Szentgálon. Weisz Elvira polgármester elmondta, hogy tavasz óta áll fenn a probléma, és a helyiek tartanak is a rókáktól. Ugyanakkor az elhanyagolt területekre beköltözött ravaszdik kölykei kevésbé félnek az emberektől, és már nemcsak éjszaka láthatók, hanem nappal is megjelennek a faluban, még a főutcán is. Éppen ezért a bejelentéseket követően az önkormányzat vezetése egyeztetett a helyi vadásztársaság elnökével, és megvizsgálták a vadászati törvény adta lehetőségeiket.

A rendelkezés szerint a lakott területen megjelenő vadat – így a rókát is – vadászatra jogosult foghatja be, speciá­lis, úgynevezett élvefogó csapdával, amelynek működését folyamatosan, legalább 24 óránként ellenőriznie kell. Sikeres befogás esetén pedig az észleléstől számított lehető legrövidebb időn belül el kell távolítani a vadat a csapdából.

Wolf Péter, Weisz Elvira és Nagy Zoltán az élvefogó csapdával egy Rákóczi utcai családi ház udvarán Fotó: Molnár Sándor, veol.hu
További fotók ide kattintva

Weisz Elvira polgármester vásárolt egy, az állatok befogásához szükséges élvefogó csapdát az önkormányzat részére, és a területileg illetékes hivatásos vadászoknak átadta azt használatra. A rókák a könnyebb zsákmányszerzés reményében jönnek be a faluba, nem beszélve arról, hogy a sakálok is kiszorítják őket az élőhelyükről. A két hónapja használatban lévő csapdával korábban már két rókát fogtak. Kiderült az is, hogy a Szentgál Vadásztársaság területén november elejéig 82 rókát lőttek ki, természetesen lakott területen kívül.

A csapdát legutóbb egy Rákóczi utcai családi ház udvarán helyezték el, ahol kismacska esett már a ragadozó áldozatául. A csapda kihelyezésekor jelen voltam én is, és bár úgy tűnt, hogy egy ekkora faluban kicsi az esélye, hogy rövid időn belül sikerrel járjanak, két nap múlva reggel csörgött a telefonom, hogy róka van a csapdában. Így aztán autóba ültem újra, és elkísértem a vadászokat a ravaszdi elengedésére. Különleges élmény volt testközelből látni a körülbelül másfél éves rókát a ketrec fogságában. Ennél csak az volt furcsább, amikor a falutól távol, a természetes élőhelyén kinyílt az élve fogó ajtaja, és a ravaszdi nem akarta elhinni, hogy kiszabadulhat. Aztán rövid tétovázás után kirohant a ketrecből, és néhány pillanat múlva már csak a fekete fülei és lobogó lompos farka sejlett fel a növényzet takarásából.

A vadászok pedig elindultak, hogy egy újabb ingatlan udvarán helyezzék el a csapdát a faluban. A lakosságot egyébként arra kérik, hogy amennyiben ingatlanuk területén róka vagy egyéb vadfaj tűnik fel, értesítsék a területileg illetékes hivatásos vadászt. Továbbá felhívják a figyelmet arra is, hogy ne hanyagolják el az ingatlanok környezetének rendben tartását, különös tekintettel a település szélén található, erdőhöz, mezőhöz közeli helyeken. Jó hír a szentgáliaknak, hogy a református egyház is vásárol egy, illetve a helyi vadásztársaság is tervezi további két csapda beszerzését.

Szerző: Molnár Sándor
Forrás: veol.hu

Partnerek, kapcsolódó oldalak

agrárminisztériumOrszágos Magyar Vadászati Védegylet - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNimród Vadászújság - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereVadászati Kulturális EgyesületNemzeti Agrárgazdasági Kamara - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Safari Club International Közép-Magyarországi Egyesülete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereFeHoVa 2019Hazai Vadász Magazin - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereOrszágos Erdészeti Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereMagyar Országos Vadászkutyás Kulturális Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereMagyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereEurópai Vadászszövetségek Szövetsége - az Országos Magyar Vadászkamara partnere
Veszprém Televízió - a Veszprém megyei Vadászkamara partnereHazai Vadász Magazin - Veszprém megyei videókHazai Vadász Magazin - a Veszprém megyei Vadászkamara partnereOnline vadászvizsga teszt