Veszprém megyei honlap

OMVK ikon

Vissza a főoldalra

OMVK ikon

Elküldés e-mailben

Jelölik a vaddisznókat

2013. 05. 15. | Az OMVK Veszprém megyei szervezete |

GPS-szel felszerelt nyakörvet kaptak a kedd éjjel befogott vaddisznók. Ezzel kezdetét vette a kutatás, melynek ki kellene derítenie: mit keresnek a balatoni üdülőkörzetekben.

A jeladó felszerelése

Ahogy közeledik a nyár, életre kelnek a balatoni üdülőövezetek, megkezdődik a levéláradat, olvasóink folyamatosan jelzik, hogy a vaddisznók beköltöztek a lakóterületekre, széttúrják a kertjeiket. Az egyre égetőbb problémáról a helyi önkormányzatok, a hatóságok, a vadgazdálkodók egyaránt tudnak. Az erőteljes gyérítés az egyik megoldás, csakhogy lakóövezetben lőni tilos. A másik, de kevésbé hatékony módszer a befogás, amire tavaly például Révfülöpön kerítettek sort.

Jó lenne tudni, mit keresnek a vaddisznók a lakóövezetekben, azért a  Nyugat-magyarországi Egyetem Vadgazdálkodási és Gerinces Állattani Intézete a Bakonyerdő Zrt-vel karöltve vizsgálatot kezdett, amelynek lényege, hogy kifejlett egyedekre GPS-sel felszerelt nyakörvet helyeznek el.

Tavaly október óta állnak lesben a Bakonyerdő Zrt. balatonfüredi erdészetének munkatársai, ekkor kezdték a befogókat létesíteni, tájékoztatott dr. Szekrényes Tamás, erdészeti igazgató. Azóta folyamatosan, általában napi rendszerességgel etetik ezeket a mintavételi helyeket. A munka mostanra éret be, Örvényes határában kedden éjjel két anyakocát és kilenc kismalacot sikerült befogni. Hári László fővadász állt lesben, aki manuálisan irányította a csapdát.

A két anyakoca szerda reggel kapott nyakörvet, amelyek óránkénti pozíció meghatározásra alkalmasak, mondta Tari Tamás,  az intézet. kutatója. A kapott adatokat egy térképen megjelenítik, így egy idő után meg tudják határozni az otthonterület nagyságát, miként alakul a vaddisznók mozgáskörzete, és az élőhely használatukra is kapnak információkat.

Az élőhely használatát befolyásoló tényezőket ismerik a szakemberek. Ezeket a megszerzett információkkal összevetve tudnak majd olyan javaslatokat tenni, amivel a vad károkozása csökkenthető, illetve a lakott területen az emberekkel való kölcsönhatást tudják mérsékelni, ami a Balatonnál jelentős probléma. Ez egy kezdeti lépés afelé, hogy olyan javaslatokat fogalmazzanak meg, miként lehet a vadat a kiterelni a lakókörzetből.

A kutató jelezte, erdősült terülten már volt ilyen jellegű felmérés az országban, de urbanizálódott vaddisznó esetében ez az első jelölés hazánkban. Őszre már teljesebb képet adhat a vizsgálat.

Forrás: veol.hu

Partnerek, kapcsolódó oldalak

agrárminisztériumOrszágos Magyar Vadászati Védegylet - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNimród Vadászújság - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereVadászati Kulturális EgyesületNemzeti Agrárgazdasági Kamara - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Safari Club International Közép-Magyarországi Egyesülete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereFeHoVa 2019Hazai Vadász Magazin - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereOrszágos Erdészeti Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereMagyar Országos Vadászkutyás Kulturális Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereMagyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereEurópai Vadászszövetségek Szövetsége - az Országos Magyar Vadászkamara partnere
Veszprém Televízió - a Veszprém megyei Vadászkamara partnereHunttrophy.comOnline vadászvizsga tesztBakonyerdő Zrt. - a Veszprém megyei Vadászkamara partnere