Veszprém megyei honlap

OMVK ikon

Vissza a főoldalra

OMVK ikon

Elküldés e-mailben

Vadászvizsga Veszprém megyében

2023. 12. 05. | OMVK Veszprém megyei szervezete |

A vizsgáztató szervezet, az Országos Magyar Vadászkamara hivatalos tájékoztatója a vadászvizsga részleteiről.

Magyarországon a vadászati tevékenység kizárólag vadászjegy birtokában folytatható.

Vadászjegyet magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező vagy külföldön élő, de magyar állampolgársággal rendelkező, 16. életévét betöltött személy válthat, aki vadászvizsgát tett, nem áll vadászjegyet visszavonó határozat hatálya alatt és rendelkezik vadászati felelősségbiztosítással.

A tanfolyamhoz és vizsgához kapcsolódó részletszabályokat A vadászvizsgát megelőző tanfolyamról, a vadászvizsgáról, valamint a vadászíjjal, ragadozó madárral, magyar agárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgákról szóló19/2022. (VII. 29.) AM rendelet(a továbbiakban: vizsgarendelet) tartalmazza.

Az alábbiakban kifejezetten a vizsgára készülők számára foglaljuk össze a tudnivalókat.

 

 

A jogszabály értelmében a Vadászkamaránál négy különböző, a vadászati tevékenység folytatásához szükséges vizsga tehető le.

 

 

1.) Vadászvizsga

 

Ez a klasszikus vadászvizsga, amelyet a legtöbb vadászjelölt abszolvál. Ha valaki vadászati célú lőfegyverrel kíván vadászni, és nem rendelkezik vadgazdálkodási-vadászati képzettséggel vagy képesítéssel (tehát „nulláról” indul), ezt a vizsgát kell letennie.

A vadászvizsgára való jelentkezés feltétele, hogy a vadászjelölt elvégezzen egy vadászvizsgát megelőző tanfolyamot (a továbbiakban: vadásztanfolyamot). Ilyen – felnőttképzésnek minősülő – képzést az Agrárminisztérium, mint hatóság által regisztrált tanfolyamszervezők indíthatnak. A vadásztanfolyamokra vonatkozó előírásokat is a vizsgarendelet rögzíti. Ezek értelmében adott egyebek mellett a tanfolyam vizsgakövetelményeket felölelő tematikája, az oktatókra vonatkozó feltételek és az előírt óraszám: a tanfolyam legalább 100 órából áll, ezek 70%-a elméleti, 30%-a pedig gyakorlati képzés. Az előbbinek legalább 80, az utóbbi 100%-án jelen kell lenni. A képzés elvégzéséről a tanfolyamszervező igazolást állít ki, ennek keltezésétől számítva 2 éven belül kell eredményes vadászvizsgát tenni. Ellenkező esetben a vadásztanfolyamot újból el kell végezni.

A vadászvizsgákat a Vadászkamara megyei Területi Szervezetei rendezik. Vizsgát mindenki a lakóhelye szerint illetékes Területi Szervezetnél tehet. Az időpontokról, helyszínekről tehát lakóhely szerint lehet érdeklődni, az elérhetőségek itt találhatók. A jelentkezés történhet személyesen munkaidőben, illetve elektronikus formában a Területi Szervezet által megadott elérhetőségeken, formában.

A vadászvizsga díja 25 000 forint, amelyet az adott Területi Szervezetnek kell megfizetni. Ez az összeg fedezi úgy a gyakorlati (lőtéri), mint az elméleti (írásbeli, szóbeli) vizsgarész minden költségét.

FONTOS! A sikeres gyakorlati (lőtéri) vizsga feltétele az elméleti vizsgarész abszolválásának, tehát a gyakorlati vizsgarész megelőzi az elméletit. Ha a vizsgázó a vadászvizsga elméleti vizsgarészét eredménytelenül teljesíti, akkor a „bukás” napját követő 1 éven belül legfeljebb 2 alkalommal lehetősége van arra, hogy – a teljes vizsgadíj újbóli megfizetése mellett – csak az elméleti vizsgarészt ismételje meg. A harmadik „bukás” után vagy a sikertelen vizsgát követő egy éven túli vizsga esetén a gyakorlati (lőtéri) vizsgát is meg kell ismételnie.

 

A jelentkezés feltételei:

  • 16. betöltött életév,
  • befizetett vizsgadíj (25 000 Ft),
  • igazolás a vadászvizsgára felkészítő tanfolyam elvégzéséről (az igazolás a kiadásától számított 2 éven belül érvényes).
  • Magyarországon állandó lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgár vadászvizsgát a Vadászkamara Fővárosi és Pest vármegyei területi szervezeténél tehet.

 

A jelentkezésnél csatolni kell:

  • a kitöltött, kinyomtatott, aláírt és beszkennelt / jó minőségben lefotózott jelentkezési lapot, amelyet az adott megyei Területi Szervezet biztosít a vizsgázónak,
  • a bizonylatot a vizsgadíj befizetéséről,
  • beszkennelve / jó minőségben lefotózva a tanfolyam elvégzéséről szóló igazolást.

 

Az egyes vizsgarészek részletes ismertetése:

· Gyakorlati (lőtéri) vizsga  (kivonat a vizsgarendelet vizsgaszabályzatából)

· Elméleti vizsga (kivonat a vizsgarendelet vizsgaszabályzatából)

· A vadászvizsga szóbeli tételsora

 

Ajánlott tananyag:

· tankönyv – „Vadásziskola”(kiadó: Hubertus Kft.; részletek, elérhetőségek)

· az írásbeli teszthez és a fajfelismeréshez – „A vadászvizsga írásbeli tesztkérdései és képanyaga”(kiadó: Országos Magyar Vadászkamara; a rendszeresen frissített kötet egy az egyben tartalmazza az írásbeli vizsgarész tesztjének összes kérdését a megoldókulccsal, valamint a szóbeli vizsgarész fajfelismerési feladatánál használt állatfotókat a hozzájuk tartozó információval)

· a teszthez kapcsolódóan ajánljuk a vizsgára készülők figyelmébe online vadászvizsga tudásszintfelmérésünket

· a fegyverismerethez – „Amit a fegyverismereti vizsgán tudni kell”(a kiadó szintén a Hubertus Kft.)

 

 

2.) Fegyverismeretre és fegyverhasználatra vonatkozó gyakorlati és elméleti vizsga

 

Amennyiben valaki közép- vagy felsőfokú vadgazdálkodási-vadászati képzettséggelvagy képesítéssel rendelkezik, mentesül a tanfolyam elvégzése alól, és a gyakorlati (lőtéri) vizsgarész után az elméletin csak a fegyverismeret témaköréből kell tanúbizonyságot adnia tudásáról. (Amennyiben a vizsgázó nem gyakorlott lövő, mindenképp ajánlatos lőoktatáson részt vennie a vizsga előtt, lehetőség szerint azon a lőtéren, ahol vizsgázni is fog.)

Az elfogadható képzettségek, képesítések jegyzékét A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtásának szabályairól szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet(a továbbiakban: végrehajtási rendelet) 8. számú melléklete tartalmazza (ide kattintva érhető el).

A fegyverismeretre és fegyverhasználatra vonatkozó gyakorlati és elméleti vizsgákat szintén a Vadászkamara megyei Területi Szervezetei szervezik meg, rendszerint az általános vadászvizsgákkal egyszerre. Vizsgát mindenki a lakóhelye szerint illetékes Területi Szervezetnél tehet. Az időpontokról, helyszínekről lakóhely szerint lehet érdeklődni, az elérhetőségek itt találhatók.

A vizsga díja 12 500 forint, az összeget az adott megyei Területi Szervezetnek kell megfizetni.

 

A jelentkezés feltételei:

  • betöltött 16. életév,
  • befizetett vizsgadíj (12 500 Ft),
  • közép- vagy felsőfokú vadgazdálkodási-vadászati képzettség (a fent hivatkozott rendelet szerint).
  • Magyarországon állandó lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgár vadászvizsgát a Vadászkamara Fővárosi és Pest vármegyei területi szervezeténél tehet.

 

A jelentkezésnél csatolni kell:

  • a kitöltött, kinyomtatott, aláírt és beszkennelt / jó minőségben lefotózott jelentkezési lapot, amelyet az adott megyei Területi Szervezet biztosít a vizsgázónak,
  • a bizonylatot a vizsgadíj befizetéséről (12 500 Ft),
  • beszkennelve / jó minőségben lefotózva a szakirányú képzettséget vagy képesítést igazoló dokumentumot, amelyet eredetiben a vizsgát megelőzően személyesen is szükséges bemutatni.

 

Az egyes vizsgarészek részletes ismertetése:

 

Ajánlott tananyag:

 

3.) A vadászvizsga elméleti vizsgarészének sikeres teljesítéséről szóló igazolás kiadásának alapjául szolgáló vizsga

 

Amennyiben valaki nem kíván fegyvert fogni, csak vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral szeretne vadászni, mentesülhet a vadásztanfolyam során a lőoktatás, illetve a vadászvizsga gyakorlati (lőtéri) része alól. Erről a tanfolyamra történő jelentkezéskor írásban kell nyilatkoznia, amely nyilatkozat tényét a tanfolyamszervezőnek a tanfolyam teljesítéséről szóló igazoláson is szerepeltetnie kell.

Ez a vizsga alapvetően csak abban különbözik a teljes vadászvizsgát abszolváló vadászjelöltekétől, hogy nem kell lőtéri vizsgát tenni. A vizsga letételének – megfelelő képzettség vagy végzettség híján – feltétele a vadásztanfolyam elvégzése, leszámítva a lőtéri oktatást (ld. az 1. vizsgatípusnál).

Amennyiben a lőfegyverrel vadászni nem kívánó vadászjelölt a vadásztanfolyam elvégzését kiváltó közép- vagy felsőfokú vadgazdálkodási-vadászati képzettséggel vagy képesítéssel rendelkezik, és erről nyilatkozik a vizsga letétele előtt, akkor az elméleti vizsgán csak a fegyverismeret elméleti témaköréből kell tanúbizonyságot tenni az tudásáról. (Az elfogadható végzettségeket a 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet 8. számú melléklete tartalmazza, amely közvetlenül ide kattintvaérhető el).

A vadászvizsga elméleti vizsgarészének sikeres teljesítéséről szóló igazolás kiadásának alapjául szolgáló vizsga teljesítése önmagában még nem jogosít fel vadászjegyváltásra, letétele után csak egy igazolást ad ki a Vadászkamara, amely ahhoz szükséges, hogy a vadászjelölt vadászíjász, solymász vagy agarász kiegészítő vizsgára jelentkezzen (ld. a következő pontban).

A vadászvizsga elméleti vizsgarészének sikeres teljesítéséről szóló igazolás kiadásának alapjául szolgáló vizsgákata Vadászkamara megyei Területi Szervezetei szervezik meg, rendszerint az általános vadászvizsgákkal egyszerre. Ilyen vizsgát mindenki a lakóhelye szerint illetékes Területi Szervezetnél tehet. Az időpontokról, helyszínekről lakóhely szerint lehet érdeklődni, az elérhetőségek itt találhatók.

A vizsga díja 25 000 forint, az összeget az adott megyei Területi Szervezetnek kell megfizetni. Fontos tudnivaló, hogy amennyiben ilyen vizsgát tesz le a vizsgázó, később, ha fegyverrel is vizsgát szándékozik tenni, akkor a vonatkozó jogi háttér alapján „teljes” vadászvizsgát kell tennie, nem kap a megszerzett vizsgarészek alól mentességet, sőt valószínű, hogy a vadásztanfolyamát is meg kell ismételnie.

 

A jelentkezés feltételei:

  • betöltött 16. életév,
  • nyilatkozattétel arról, hogy a vadászjelölt kizárólag valamely hagyományos vadászati módot (vadászíjászat, solymászat, agarászat) kívánja űzni,
  • befizetett vizsgadíj (25 000 Ft),
  • igazolás a vadásztanfolyam elvégzéséről (az igazolás a kiadásától számított 2 éven belül érvényes; a dokumentumnak tartalmaznia kell, hogy a vadászjelölt már a tanfolyamra való jelentkezéskor is írásban nyilatkozta: nem kíván fegyverrel vadászni, ily módon mentesül a vadászvizsga gyakorlati /lőtéri/ része alól), VAGY
  • a tanfolyam elvégzését kiváltó közép- vagy felsőfokú vadgazdálkodási-vadászati képzettség.
  • Magyarországon állandó lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgár vadászvizsgát a Vadászkamara Fővárosi és Pest vármegyei területi szervezeténél tehet.

 

A jelentkezésnél csatolni kell:

  • a kitöltött, kinyomtatott, aláírt és beszkennelt / jó minőségben lefotózott jelentkezési lapot, amelyet az adott megyei Területi Szervezet biztosít a vizsgázónak,
  • nyilatkozat arról, hogy a jelentkező kizárólag hagyományos vadászati módot kíván űzni (itt töltheti le),
  • a bizonylatot a vizsgadíj befizetéséről,
  • beszkennelve / jó minőségben lefotózva a tanfolyam elvégzéséről szóló igazolást, VAGY
  • a közép- vagy felsőfokú vadgazdálkodási-vadászati képzettséget igazoló dokumentumot, amelyet eredetiben a vizsgát megelőzően személyesen is szükséges bemutatni.

 

Az egyes vizsgarészek részletes ismertetése:

 

Ajánlott tananyag:

  • teljes elméleti vizsga esetén tankönyv – „Vadásziskola”(kiadó: Hubertus Kft.; részletek, elérhetőségek)
  • teljes elméleti vizsga esetén az írásbeli teszthez és a fajfelismeréshez – „A vadászvizsga írásbeli tesztkérdései és képanyaga”(kiadó: Országos Magyar Vadászkamara; a kötet egy az egyben tartalmazza az írásbeli vizsgarész tesztjének kérdéseit a megoldókulccsal, valamint a szóbeli vizsgarész fajfelismerési feladatánál használt állatfotókat a hozzájuk tartozó információval)

· a teszthez kapcsolódóan ajánljuk a vizsgára készülők figyelmébe online vadászvizsga tudásszintfelmérésünket

  • a fegyverismerethez – „Amit a fegyverismereti vizsgán tudni kell”(kiadó szintén a Hubertus Kft.)

 

4.) Kiegészítő vizsgák

 

Amennyiben valaki vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral kíván vadászni, le kell tennie a megfelelő kiegészítő vizsgát. Ezt az előző három vizsgatípus valamelyikének abszolválásaután, vagy már érvényes vadászjegy birtokában teheti meg.

Kiegészítő vizsgára jelentkezni a Vadászkamara Központi Szervezeténél lehet, kizárólag elektronikus úton az info@omvk.hu e-mail címen.

Kiegészítő vizsgákat vizsgatípusonként évente legalább egy-egy alkalommal szervez(nek) a Vadászkamara Központi Szervezete által kijelölt megyei Területi Szervezet(ek). Ez esetben tehát a vizsgázás nem kötött a lakóhelyhez.

A kiegészítő vizsgák díja 12 500 forint, amely összeget a Vadászkamara Központi Szervezete részére kell megfizetni.

 

A jelentkezés feltételei:

  • betöltött 16. életév (a ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga esetében 18. életév, ami a madár tartására kiadott engedély feltétele is),
  • befizetett vizsgadíj (12 500 Ft),
  • érvényes vadászjegy VAGY vadászvizsga bizonyítvány VAGY a vadászvizsga elméleti vizsgarészének sikeres teljesítéséről szóló igazolás.

 

A jelentkezésnél csatolni kell:

  • a kitöltött, kinyomtatott, aláírt és beszkennelt / jó minőségben lefotózott jelentkezési lapot, amely elérhető ide kattintva,
  • a bizonylatot a vizsgadíj befizetéséről,
  • beszkennelve / jó minőségben lefotózva az érvényes vadászjegy VAGY a vadászvizsga bizonyítvány VAGY a vadászvizsga elméleti vizsgarészének sikeres teljesítéséről szóló igazolás.

 

A kiegészítő vizsgákról, az egyes vizsgarészekről és az ajánlott tananyagról részletesen itt tájékozódhat.

Partnerek, kapcsolódó oldalak

agrárminisztériumOrszágos Magyar Vadászati Védegylet - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNimród Vadászújság - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereVadászati Kulturális EgyesületNemzeti Agrárgazdasági Kamara - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Safari Club International Közép-Magyarországi Egyesülete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereFeHoVa 2019Hazai Vadász Magazin - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereOrszágos Erdészeti Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereMagyar Országos Vadászkutyás Kulturális Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereMagyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereEurópai Vadászszövetségek Szövetsége - az Országos Magyar Vadászkamara partnere
Hunttrophy.comHerendi Porcelánmanufaktúra - a Veszprém megyei Vadászkamara partnereOnline vadászvizsga tesztVeszprém Televízió - a Veszprém megyei Vadászkamara partnere